„Odwet”, reż. Tomasz Zygadło

„Odwet”, reż. Tomasz Zygadło + spotkanie po filmie

W niedzielę 16 czerwca o godz. 18 zapraszamy do Kina Iluzjon na specjalny pokaz odnowionej wersji filmu „Odwet” Tomasza Zygadły i dyskusję z udziałem Doroty Masłowskiej, Kaspra Bajona i operatora Jacka Zygadły (brata reżysera)


Dorota Masłowska i Kasper Bajon wybrali ten film jako najlepszy na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (kurator: Miłosz Stelmach). Dzięki tej nagrodzie „Odwet” został zrekonstruowany i ponownie będziemy mogli go oglądać w Iluzjonie. Trzeci gość, czyli Jacek Zygadło to brat reżysera, autor zdjęć i człowiek, który nadzorował rekonstrukcję.


Spotkanie po projekcji, z udziałem Doroty Masłowskiej, Jacka Zygadły i Kaspra Bajona, poprowadzi Michał Dondzik.


„Odwet”, reż. Tomasz Zygadło, 101 min, 1982, Polska

Zainspirowany poematem Aleksandra Błoka i poezją Bolesława Leśmiana film zaczyna się od onirycznej, dwudziestominutowej sekwencji przedstawiającej dwóch młodych mężczyzn, którzy wznoszą się ponad ziemię i szybują ponad górskim krajobrazem. Akcja główna dzieje się jednak wiele lat później, kiedy główni bohaterowie, Midroń i Świdrycki spotykają się przypadkiem po latach w górskim schronisku, w którym przebywali jako młodzieńcy. Zarówno mężczyźni, jak i ich żony mają okazję, by powrócić wspomnieniami do dawnych pragnień i dokonać bilansu życiowego.


Niezwykle gorzki obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym „Spirala” Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji. Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, nie dając widzom żadnej nadziei.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej