„Na zawsze Melomani”, reż. Rafał Mierzejewski — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Na zawsze Melomani”, reż. Rafał Mierzejewski

„Na zawsze Melomani”, reż. Rafał Mierzejewski, 83 min, 2022, Polska

Grupę Melomani na przełomie 1949 i 1950 roku stworzyli czołowi polscy muzycy jazzowi: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Krzysztof Komeda i inni. Choć zespół nie pozostawił po sobie wielu nagranych albumów, na stałe wpisał się w historię polskiego jazzu.


O tamtych latach opowiada film dokumentalny „Na zawsze Melomani” (2022) Rafała Mierzejewskiego. Narratorem jest muzyk i autor tekstów Marcin Bzyk. Materiały archiwalne przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych.


W filmie pojawiają się także reżyserzy Feliksa Falk i Janusz Majewski, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się „Duduś”, „Idon” i „Dentox”, i tam grali pierwsze wspólne koncerty.


Materiały dystrybutora

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej