Otar Ioseliani | In memoriam —

Otar Ioseliani | In memoriam

Otar Ioseliani na Festiwalu w Wenecji, 1989, fot. Gorup de Besanez, CC BY-SA 3.0 Deed
Otar Ioseliani na Festiwalu w Wenecji, 1989, fot. Gorup de Besanez, CC BY-SA 3.0 Deed

17 grudnia 2023 roku odszedł Otar Ioseliani (ur. 2 II 1934), jeden z najwybitniejszych filmowców gruzińskich. Choć Ioseliani nie zdobył nigdy rozgłosu na miarę Federica Felliniego, czy Ingmara Bergmana, to jednak przez wielu znawców kina stawiany był na równi z największymi – dość wspomnieć, że jego twórczość była bardzo wysoko ceniona przez samego Andrieja Tarkowskiego. Pracujący w Gruzji oraz we Francji reżyser zdołał wykształcić własny, niepowtarzalny styl filmowy. Jak pisał Jerzy Płażewski, dzieła Ioselianiego „leciutkie niby pianka, zwiewne, utkane z samych nastrojów, rozpływają się w pamięci. Nikt nie potrafi po latach streścić ich własnymi słowami. A jednak pozostaje po nich żarząca się wizja świata roztropnego, w którym każdy robi to, co lubi, i to, co jest piękne” (J. Płażewski, Historia filmu 1895-2005). 


Aby upamiętnić tego niezwykłego, wciąż zbyt mało znanego twórcę, zapraszamy na mini-przegląd jego filmów. W Iluzjonie pokażemy dwa słynne gruzińskie dzieła Ioselianiego z początków jego twórczości – „Cierpkie wino” (1966) oraz „Był sobie drozd” (1970), a także jego przedostatni film, francusko-gruziński „Chantrapas” (2010). Zapraszamy! 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej