„Na wylot” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #1 (piątek) — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Na wylot” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #1 (piątek)

„Nie płacz” (1972)


Sielska młodość nie trwa wiecznie. W krótkim metrażu reżyser ciekawie przedstawia przejście z fazy zwariowanej radości, do zadumy i lęku. Ten tytuł, poświęcony chłopcom idącym do wojska, przyniósł reżyserowi na festiwalu krakowskim Brązowego Lajkonika za oryginalne walory filmowe i celność obserwacji obyczajowej. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia wykonane przez aż trzech operatorów: Stanisława Niedbalskiego, Witolda Stoka i Jacka Tworka oraz nowatorska ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Henryka Kuźniaka.

Film „Nie płacz” zostanie wyświetlony w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.


„Na wylot” (1973)


Jeden z najgłośniejszych debiutów fabularnych w dziejach polskiego kina. Królikiewicz powraca w nim do głośnego morderstwa dokonanego w dwudziestoleciu międzywojennym przez małżeństwo Maliszów. Popełniona przez nich zbrodnia i proces sądowy były istotnym wydarzeniem w dziejach przedwojennego Krakowa. Nowatorski sposób narracji zaproponowany przez reżysera każe bardziej domyślać się przebiegu wydarzeń niż je przedstawia. Film był debiutem Franciszka Trzeciaka (rola Jana Malisza), Anny Borowej (Anna Maliszowa), Bogdana Dziworskiego (autora zdjęć) oraz kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Silesia”, w którym powstał. Obraz wywołał dyskusje w prasie, pisali o nim niemal wszyscy znaczący krytycy filmowi. Na wylot przyniósł Grzegorzowi Królikiewiczowi szereg nagród w kraju i za granicą, m.in. nagrodę im. Josefa von Sternberga i laury na MTF w Mannheim. Franciszek Trzeciak otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.


Film „Na wylot” zostanie wyświetlony w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.


Po seansie spotkanie z autorem muzyki, kompozytorem Henrykiem Kuźniakiem.


WstępBilety do kupienia w kasie i na stronie Kina Iluzjon.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej