„Tańczący jastrząb” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #2 (sobota) —

„Tańczący jastrząb” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #2 (sobota)

„Tańczący jastrząb” (1977), 98 min - film po rekonstrukcji cyfrowej


Ekranizacja cenionej powieści Juliana Kawalca pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem filmu jest Michał Toporny (Franciszek Trzeciak), chłop pochodzący z małej wsi. Po zakończeniu wojny wyjeżdża do miasta, dostaje się na studia, dzięki swojemu uporowi i wytrwałości kończy je z dobrymi wynikami i otrzymuje odpowiedzialną pracę. Bierze też ślub z pochodzącą z miasta dziewczyną – Wiesławą (Beata Tyszkiewicz). Stopniowo jednak, mimo kolejnych sukcesów zawodowych, doświadcza coraz większego wyobcowania w nowym środowisku. Formalnym dopełnieniem tematyki Tańczącego jastrzębia są znakomite zdjęcia Zbigniewa Rybczyńskiego, który kilka lat później zrealizuje Tango, nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszy krótki film animowany... Tańczący jastrząb został nagrodzony na FPFF w Gdańsku i MF Filmów Autorskich w San Remo.


Film Tańczący jastrząb zostanie wyświetlony w wersji po rekonstrukcji cyfrowej wykonanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.


Spotkanie z Franciszkiem Trzeciakiem (główna rola Michała Topornego), Jerzym Zelnikiem (inżynier Zatorski) i Zbigniewem Wichłaczem (operatorem kamery).


Wstęp


Pokaz niebiletowany, wstęp bezpłatny.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej