„Fort 13” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #2 (sobota) —

„Fort 13” | Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Dzień #2 (sobota)

„Fort 13” (1983), 98 min


Trwa I wojna światowa, do austriackiej niewoli dostają się dwaj żołnierze armii rosyjskiej, następnie osadzeni w forcie będącym częścią Twierdzy Przemyśl. Fort zostaje wysadzony, a dwaj jeńcy znajdują się w pułapce, odcięci od świata. W filmie „Fort 13” ukazano obraz ludzkiego bytowania w ekstremalnej sytuacji, ukazujący zachowanie człowieka, który mając świadomość nieuchronności końca, stawia pytania o sens egzystencji. Film, którego premiera odbyła się w 1983 roku, jest metaforą stanu wojennego w Polsce. W rolach głównych wystąpili: Leon Niemczyk (kapitan) oraz Janusz Krawczyk (porucznik). Na uwagę zasługują zdjęcia Stefana Pindelskiego oraz muzyka Henryk Kuźniaka.


Film „Fort 13” zostanie wyświetlony w wersji po digitalizacji wykonanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.


Wstęp


Bilety do kupienia w kasie i na stronie Kina Iluzjon.


Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej