Stanisław Różewicz | W stulecie urodzin

Stanisław Różewicz | W stulecie urodzin

16 sierpnia 1924 roku urodził się Stanisław Różewicz (zm. 9 listopada 2008), jeden z najwybitniejszych, a zarazem najmniej docenionych twórców w historii polskiego kina. Perfekcyjnie operując językiem filmowym, Różewicz w subtelny, pozbawiony patosu sposób opowiadał o wielkich i małych dramatach zwyczajnych ludzi. Stulecie urodzin reżysera stanowi świetną okazję do przypomnienia jego bogatego dorobku, na który składają się zarówno filmy wojenne, jak i kameralne obrazy psychologiczne.


W ramach festiwalu Timeless Film Festival można było zobaczyć 6 pełnometrażowych dzieł reżysera: „Świadectwo urodzenia” (1961), „Głos z tamtego świata” (1962), „Echo” (1964), „Westerplatte” (1967), „Pasję” (1977) i „Kobietę w kapeluszu” (1984). W drugiej połowie kwietna zapraszamy do Iluzjonu na przegląd niejako dopełniający tamtą retrospektywę, na którym pokażemy kolejnych 5 filmów zrealizowanych przez Różewicza: „Wolne miasto” (1958), „Samotność we dwoje” (1969), „Opadły liście z drzew” (1975), „Rysia” (1981) i „Pensję pani Latter” (1982). Zapraszamy!

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej