Szymon Z Pustyni | Ziemia Hurdów — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Szymon Z Pustyni | Ziemia Hurdów

„Szymon z pustyni”, reż. Luis Bunuel, 45 min, 1965, Meksyk

Film jest krótkim studium postaci Szymona Słupnika, świętego z IV wieku, który spędził przeszło czterdzieści lat na szczycie kolumny na pustyni Syryjskiej, żywiąc się wyłącznie liśćmi sałaty, które mu wciągano na górę w koszyku. W ujęciu Bunuela Szymon jest religijnym fanatykiem – żadne sprawy ziemskiego bytu go nie interesują. Jego zadaniem jest po prostu odrzucanie Diabła i – dosłownie – wspinanie się w górę do Boga, co nie pozwala mu dostrzec faktu, że wielka pasja służenia Bogu może rodzić zło, może także wyzwalać zło w innych, prowadząc do dewiacji i zbrodni.

Scenariusz „Szymona z pustyni” został napisany dla filmu pełnometrażowego, ale na skutek problemów finansowych Bunuel musiał skrócić go o połowę. Mimo tego film otrzymał w Wenecji pięć nagród, co nie zdarzyło się dotąd żadnemu z dzieł reżysera.


„Ziemia Hurdów”, reż. Luis Bunuel, 27 min, 1933, Hiszpania

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej