„Ballada Tary”, reż. Bahram Beyzaie

„Ballada Tary”, reż. Bahram Beyzaie

Ballada Tary”, reż. Bahram Beyzaie, 102 min, 1979, Iran


Przejmujący portret samotnej bohaterki mierzącej się z niezrozumiałą rzeczywistością będący przetworzeniem irańskiego folkloru. Można też nazwać film Beyzaiego perską wariacją na temat znany z komedii „Goście, goście”. Tara (debiut Susan Taslimi) to opiekująca się swoimi dziećmi wdowa, która natrafia w lesie na starożytnego wojownika poszukującego zaginionego miecza. Przybysz z innego wymiaru zjawia się coraz częściej i nawiązuje z piękną kobietą bliższą więź. W charakterystycznym, enigmatycznym stylu Beyzaie snuje zaskakującą balladę, w której odświętnym rytuałom towarzyszy mroczna magia.


Ukończony w 1979 roku film miał bardzo krótki ekranowy żywot. Jak twierdzi Ehsan Khoshbakht, po islamskiej rewolucji władze nie mogły zdzierżyć dzieła, w którym kobieta „zarówno jest pożądana, jak i kieruje swoim przeznaczeniem”. Po pojedynczym pokazie na festiwalu w Cannes film trafił na śmietnik historii. Nowa rekonstrukcja „Ballady Tary” przywraca pamięć o wybitnym twórcy, którego Obcy i mgła również znajduje się w programie festiwalu.


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej