„Gwiazda pośród chmur”, reż. Ritwik Ghatak

„Gwiazda pośród chmur”, reż. Ritwik Ghatak

„Gwiazda pośród chmur”, reż. Ritwik Ghatak, 127 min, 1960, Indie


Kiedy Satyajit Ray odnosił światowe sukcesy „Trylogią Apu”, w Kalkucie tworzył inny wybitny filmowiec, obdarzony na dodatek zupełnie odmiennym temperamentem. Ritwik Ghatak – kultowa, bezkompromisowa postać kina indyjskiego – szukał języka zdolnego opisać tragedię, jaką stał się podział Bengalu w 1947 roku, i związane z tym migracje kilkunastu milionów ludzi.


Jego arcydziełem pozostaje „Gwiazda pośród chmur”: melodramat o wykorzenionej, koczującej na obrzeżach Kalkuty rodzinie, na której utrzymanie pracuje młoda Nita (Supriya Choudhury), poświęcająca własne marzenia na rzecz bliskich. Trzymając się kobiecej perspektywy, Ghatak wprowadza do szarpiącej za serce opowieści eksperymentalne elementy i tworzy w efekcie poetycki film o cichej wytrwałości i poświęceniu. Pełen podziwu Ray tak pisał o oryginalności Ghataka, który w odróżnieniu od niego odrzucał amerykańskie wzorce: „Ritwik był w tajemniczy sposób odporny na te wpływy – Hollywood nie zostawiło żadnego śladu na jego filmach. Jak to się stało, pozostaje dla mnie tajemnicą”.


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej