„Lampart”, reż. Luchino Visconti

„Lampart”, reż. Luchino Visconti

„Lampart”, reż. Luchino Visconti, 184 min, 1962, Włochy, Francja


Dzieło Viscontiego to fascynująco opowiedziany dramat historyczny rozgrywający się w czasach Garibaldiego, kiedy to następował koniec pewnej epoki i rodziło się nowoczesne społeczeństwo. Film jest opowieścią o księciu Salinie, człowieku wielkiego formatu, wyrastającym ponad swe otoczenie, który z całą świadomością przyspiesza zagładę świata, do którego sam należy. Koniec dynastii Saliny, to koniec epoki feudalnej.


„Niektórzy ludzie myśleli, że będę wyglądał jak szeryf z Arizony, a nie jak sycylijski arystokrata. A jednak się udało” ‒ powiedział o swej roli Burt Lancaster, który rzeczywiście osiąga tu wyżyny swych aktorskich umiejętności, przypisując jednak wiele zasług reżyserowi filmu. Epicki rozmach i precyzja reżyserska Viscontiego wpisują ten film w poczet najciekawszych osiągnięć kina europejskiego.


Obraz otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej