Nichols i May: W duecie + Amerykańscy mistrzowie: Mike Nichols

„Nichols i May: W duecie” + „Amerykańscy mistrzowie: Mike Nichols”

Oto prawdziwy skarb. Ten krótki telewizyjny dokument pokazuje źródło komediowego talentu Elaine May – jej kultowe skecze nagrane za czasów wspólnych harców z Mikiem Nicholsem. Wybór telewizyjnych programów, z których w dużej mierze składa się dorobek ikonicznego duetu, pozwala zobaczyć May jako wulkan energii, kreatywności i dowcipu. W scenicznej komedii widać też jak na dłoni wszystko, co reżyserka zaprzęgła później do swoich filmów: żydowską tożsamość, ciało jako ważne medium humoru i improwizację. Już wtedy było także widać jeszcze jedną rzecz: May musiała zawsze mieć ostatnie słowo. Amerykańscy mistrzowie: Mike Nichols O szacunku, jaki May żywiła do Mike’a Nicholsa, niech świadczy fakt, że po niemal 30 latach przerwy zasiadła ponownie na reżyserskim stołku po to, by oddać hołd swojemu niedawno zmarłemu przyjacielowi i artystycznemu partnerowi. Ten niespełna godzinny portret autora „Absolwenta" jest w pewnym sensie osobisty, a nawet intymny. Respektując zasady klasycznego dokumentu, May jednocześnie pozwala Nicholsowi po prostu być – nie montuje jego wypowiedzi zbyt dynamicznie i daje wybrzmieć słowom, kiedy kamera wpatruje się w znajomą twarz. Dzięki temu poznajemy reżysera nie tylko jako artystę, ale i jako człowieka – i to takiego, który dzieli się wieloma pieprznymi, niepopularnymi opiniami. 


Phillip Schopper jest montażystą pracującym głównie przy serialach i filmach telewizyjnych. Pracował przy „Ishtar" Elaine May jako konsultant artystyczny, a także wystąpił w tym filmie w roli epizodycznej. Jego film dokumentalny o Nicholsie i May jest częścią serii „American Masters", w ramach której wyreżyserował też odcinek o Lillian Hellman (1999).


Patrycja Mucha / opis festiwalowy 

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej