„Rysopis znaleziony po latach”, reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński

„Rysopis znaleziony po latach”, reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński

Rysopis znaleziony po latach”, reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński, 62 min, 2023, Polska


Próba zgłębienia życiorysu i dotknięcia tajemnicy Wojciecha Jerzego Hasa: wizjonera, twórcy totalnego, wyrafinowanego stylisty i budowniczego światów. Od „Pętli" po „Jak być kochaną" i „Sanatorium pod Klepsydrą", wymyślone od najdrobniejszych szczegółów filmy reżysera żyją w osobnej przestrzeni, w której doskonałość formy spotyka się z intelektualną głębią. Tego Hasa – mityczną postać polskiego kina – wielu i wiele z nas zna całkiem nieźle, a od niedawna możemy oglądać wszystkie jego filmy w odrestaurowanych kopiach (w ramach Timeless zapraszamy na jubileuszowy pokaz „Rękopisu znalezionego w Saragossie").


Stanisław Zawiśliński i Sławomir Rogowski tropią z kolei tę część osobowości reżysera, którą niekoniecznie widać na ekranie: człowieka właściwie mieszkającego we wrocławskiej wytwórni, ekscentrycznego pedagoga, oddanego swojej pracy artystę, otoczonego wierną grupką outsidera, mężczyzny skłonnego do romansów i uciekającego od związanej z rodziną odpowiedzialności. Dokument wypełniają bezcenne rozmowy między innymi z Jadwigą Has, Filipem Bajonem, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Halińskim i Kazimierzem Kutzem.


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej