„Sprawa życia i śmierci”, reż. Michael Powell, Emeric Pressburger

„Sprawa życia i śmierci”, reż. Michael Powell, Emeric Pressburger

„Sprawa życia i śmierci”, reż. Michael Powell, Emeric Pressburger


W 1945 roku pilot Peter Carter (David Niven) wyskakuje z płonącego samolotu bez spadochronu, przygotowany na rychłą śmierć. Wysłannik, który miał go odprowadzić do świata zmarłych, gubi się jednak w gęstej angielskiej mgle. Peter kontynuuje więc ziemską egzystencję, romansuje z amerykańską radiooperatorką June (Kim Hunter) i szykuje się do obronienia swojej sprawy przed sądem w zaświatach – w końcu to nie jego wina, że nie umarł od razu i nie trafił do czarno-białej krainy zmarłych!


Z pozoru absurdalny punkt wyjścia skrywa najwspanialszą wojenną bajkę dla dorosłych, jaką stworzyli Łucznicy. Na wskroś romantyczna, przedkładająca czucie ponad szkiełko i oko oraz zanurzająca nas w fantastyczne światy „Sprawa życia i śmierci” to poetycka, żarliwa obrona prostej prawdy: miłość potrafi pokonać wszystkie przeciwności.


Wizualnym fajerwerkom sfotografowanym przez Jacka Cardiffa towarzyszą rozterki geopolityczne: czy w powojennych realiach Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pozostaną przyjaciółmi?


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej