„Zarządca Sansho”, reż. Kenji Mizoguchi

„Zarządca Sansho”, reż. Kenji Mizoguchi

Zarządca Sansho”, reż. Kenji Mizoguchi, 124 min, 1954, Japonia


W latach 50., przed śmiercią w 1956 roku, Kenji Mizoguchi nakręcił serię wybitnych filmów. „Zarządca Sansho” zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Adaptacja wydanego w Polsce opowiadania Ogai Moriego, oparta na tysiącletniej legendzie, uważana jest za najważniejsze osiągnięcie reżysera. Wizja XII-wiecznej Japonii, w której króluje niewolnictwo i wyzysk, czerpie inspirację z malarstwa ukiyo-e i tradycyjnego japońskiego teatru, ale pozostaje w dialogu ze współczesnością. Poprzez historię Zushio i Anju, rodzeństwa sprzedanego do pracy pod okiem bezwzględnego Sansho, Mizoguchi zadawał pytania o powojenną etykę, prawa człowieka, aktualność buddyjskich wartości i siłę współczucia.


70 lat po premierze film, zachowując całą głębię, wciąż zachwyca kompozycją, światłem i kunsztownymi długimi ujęciami, nad którymi czuwał autor zdjęć Kazuo Miyagawa, współpracownik Kurosawy, Ichikawy i Ozu. Matkę rodzeństwa zagrała muza reżysera, Kinuyo Tanaka, która w tym samym roku stanęła jako reżyserka na planie „Wschodu księżyca” (również w programie festiwalu).


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej