„Złodziej z Bagdadu”, reż. Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan (1940)

„Złodziej z Bagdadu”, reż. Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan (1940)

„Złodziej z Bagdadu”, reż. Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan, 106 min, 1940, Wielka Brytania


Remake filmu z Douglasem Fairbanksem z 1924 roku (również w programie festiwalu), ale tak naprawdę zupełnie nowa, technicolorowa fantazja, która owładnęła wyobraźnią pokoleń widzów i widzek. Zdradzony przez czarownika (Conrad Veidt) młody król Bagdadu (John Justin) z pomocą złodziejaszka (Sabu) próbuje wrócić na tron – najpierw jednak obu bohaterów czeka seria niebezpiecznych przygód.


„Złodziej z Bagdadu”, wyprodukowany przez urodzonego na Węgrzech Alexandra Kordę, to brawurowa fantazja na motywach arabskich i złoty klasyk kina familijnego. Echa tej wersji można odnaleźć i w „Gwiezdnych wojnach” George’a Lucasa, i w disneyowskim „Aladynie”, ale dzieło Kordy, naszpikowane zdjęciami trikowymi i efektami wizualnymi, ma odrębny czar. W chwili premiery, w grudniu 1940 roku, „Złodziej z Bagdadu” oferował zmęczonej wojną publiczności lot magicznym dywanem: doświadczenie lekkości, zachwytu nad światem, eskapistycznej podróży poza granice rzeczywistości.


Sebastian Smoliński / opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej