„Widmo wolności”, reż. Luis Bunuel — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Widmo wolności”, reż. Luis Bunuel

„Widmo wolności”, reż. Luis Bunuel, 103 min, Włochy, Francja


Bunuel stworzył tu surrealistyczną wizję współczesnego świata w formie luźno powiązanych, krótkich epizodów, ukazujących świat pełen maniaków, głupców, zboczeńców i terrorystów. Jest to błyskotliwa demaskacja konwencjonalnych zachowań wobec spraw zasadniczych - wolności, seksu i religii.


W swojej autobiografii „Ostatnie tchnienie”, reżyser napisał: „Wolność w pierwszej scenie filmu jest wolnością polityczną i społeczną (scena ta powstała z prawdziwych wydarzeń, lud hiszpański przez nienawiść do idei liberalnych wprowadzonych przez Napoleona po powrocie Burbonów naprawdę krzyczał: Niech żyją łańcuchy!), ale szybko nabiera innego sensu, chodzi o wolność artysty i twórcy, przy czym jedna i druga jest złudzeniem”.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej