„Płonący wieżowiec”, reż. John Guillermin

„Płonący wieżowiec”, reż. John Guillermin

„Płonący wieżowiec”, reż. John Guillermin, 165 min, 1974, USA


W San Francisco odbywa się uroczyste otwarcie 138-piętrowego, najwyższego budynku na świecie. Projektant dowiaduje się, że na skutek maksymalnych oszczędności został osłabiony system zabezpieczeń wieżowca, a jednocześnie szef służby bezpieczeństwa sygnalizuje niepokojący wzrost temperatury na 81. piętrze. Mimo to bankiet nie zostaje odwołany, przybywa nań wiele osobistości.


„Płonący wieżowiec”, jeden z najlepszych filmów katastroficznych, bardzo modnych w latach 70., dostarcza ogromnych emocji, gdy z bezpiecznej pozycji w kinowym fotelu obserwujemy zmagania z żywiołem ognia. Jak pisali recenzenci: „Twórcy efektów specjalnych dokonali cudu: są chwile, gdy horror przeobraża się w tym filmie w makabryczne piękno”.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej