„Rozmowy kontrolowane”, reż. Sylwester Chęciński — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Rozmowy kontrolowane”, reż. Sylwester Chęciński

Rozmowy kontrolowane”, reż. Sylwester Chęciński, 93 min, 1991, Polska


Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym), prezes klubu sportowego „Tęcza", na prośbę przyjaciela, pułkownika Molibdena (Krzysztof Kowalewski), pracownika MSW, udaje się na Suwalszczyznę. Aby zrealizować podejrzaną transakcję przy zakupie ziemi, zapisuje się do „Solidarności". W czasie podróży samochodem przejeżdża śniegowego bałwana, którego pijani strażnicy jakiegoś zakładu ucharakteryzowali na wartownika. Ochódzki jest przekonany, że zabił człowieka; porzuca samochód i zgłasza jego kradzież.


„Rozmowy kontrolowane" to pierwsza komedia o stanie wojennym. Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny był jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. Film Sylwestra Chęcińskiego to próba odreagowania dramatycznych przeżyć przy pomocy oczyszczającego śmiechu. „Rozmowy kontrolowane" nawiązują bezpośrednio do filmu Stanisława Barei „Miś", który należy już do klasyki polskiej komedii obyczajowej.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej