Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej - Komunikaty — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej - Komunikaty

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

20.06.2024

NAGRODY – AKREDYTACJE NA PARTNERSKIE FESTIWALE FILMOWE

Zbliża się 24. MFF Nowe Horyzonty!

Organizator Festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, przekazał akredytację dla jednego Laureata Olimpiady na Festiwal w formule online (18 lipca – 4 sierpnia). Chętnych prosimy o wiadomość mailową na nasz adres (olimpiada@fina.gov.pl) do 26.06.2024 do godziny 15:00.


Niebawem będziemy przekazywać szczegóły odnośnie kolejnych Festiwali.


Przypominamy, że zasady przyznawania wejściówek na Festiwale określa Regulamin Olimpiady.24.05.2024


INFORMACJA DLA LAUREATÓW OLIMPIADY DOTYCZĄCA REKRUTACJI WEWNĘTRZNEJ NA NIŻEJ WSKAZANE UCZELNIE:


Laureat 1 miejsca otrzymuje uprawnienie do rocznego stypendium w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów nagrody.


Pozostali laureaci, którzy jednocześnie są tegorocznymi maturzystami mogą wziąć udział w rekrutacji wewnętrznej na niżej wskazane uczelnie:


Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach)


Nagroda w postaci zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na kierunek: Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej.


Liczba dostępnych uprawnień: 1 (Najlepszy Laureat z listy zgłoszeń do rekrutacji FINA)


Z nagrody można skorzystać jeden raz – w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub w roku następnym, niezależnie od roku uzyskania tytułu Laureata.


Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi


Wydział Organizacji Sztuki Filmowej


Nagroda w postaci zwolnienia z I etapu postępowania rekrutacyjnego na studia stacjonarne I stopnia na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Uczestnik będzie podchodzić od razu do II etapu rekrutacji.


Liczba dostępnych uprawnień: 2 (Najlepszych Laureatów z listy zgłoszeń do rekrutacji FINA*)


Uwaga! Zwolnienie z I etapu rekrutacji może też dotyczyć również maturzystów z lat wcześniejszych oraz laureatów konkursu z ubiegłych lat, ale w danej rekrutacji na studia może przystąpić tylko 2 laureatów.


Uniwersytet Jagielloński w Krakowie


Nagroda w postaci zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, kierunek: Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach.


Liczba dostępnych uprawnień: 3 (Najlepszych Laureatów z listy zgłoszeń do rekrutacji FINA)


Wynik Laureata uwzględnia się w postępowaniu rekrutacyjnym na studia wyłącznie w roku kalendarzowym uzyskania świadectwa maturalnego oraz tytułu Laureata.


Zgłoszenia chęci wzięcia udziału w Rekrutacji wewnętrznej FINA prosimy przesyłać na adres mailowy: olimpiada@fina.gov.pl do dnia 6 czerwca.


O wynikach rekrutacji poinformujemy Państwa do dnia 12 czerwca.


Uwaga!


Otrzymanie Zaświadczenia o Państwa udziale w naszej Olimpiadzie oraz zajmowanym miejscu w rankingu uczestników, nie zwalnia laureata z dopełnienia procedur rekrutacyjnych obowiązujących na danej uczelni (zazwyczaj jest to rejestracja w systemie i przesłanie dokumentów)7.05.2024

Publikujemy wyniki ostateczne III etapu po rozpatrzeniu odwołań przez Komitet Główny.

Zgodnie z regulaminem tytuł Laureata otrzymuje 12 Uczestników III etapu, którzy zdobyli najwięcej punktów. Pozostali uczestnicy III etapu otrzymują tytuł Finalisty.

Wszystkim Finalistom i Laureatom Olimpiady serdecznie gratulujemy!

Każdy uczestnik Finału otrzymuje nagrodę w postaci karnetu na Krakowski Festiwal Filmowy.

Zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: olimpiada@fina.gov.pl12.03.2024

Przypominamy harmonogram III etapu Olimpiady:

18 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – pisanie pracy argumentacyjnej (godzina: 08:40)

19 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – odpowiedź na pytania komisji (uczestnicy: 644, 794, 771, 647, 652, 793, 877, 816, 818, 759, 645, 593, 597, 815)

20 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – odpowiedź na pytania komisji (uczestnicy: 870, 976, 639, 779, 980, 609, 503, 778, 849, 777, 662, 798, 665, 865)

21 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – losowanie gości i godzin rozmów (godzina 11:30)

22 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – przeprowadzenie wywiadu z gościem oraz jego redakcja (początek-pierwsze 3 rozmowy: od 08:55)

Oraz przekazujemy informacje organizacyjne:

Pisanie pracy argumentacyjnej

- w pierwszej kolejności uczestnicy logują się kodem na spotkanie zoom
- po części wstępnej Prowadzący spotkanie pozwala na zalogowanie się na platformie
- osoby, które napiszą pracę na platformie bez wcześniejszego połączenia się z Organizatorem przez zoom, lub które nie dołączą do spotkania punktualnie, zostaną zdyskwalifikowane (czas obu zdarzeń jest rejestrowany)
- jeżeli uczestnik zakończy pisanie wcześniej, komunikuje się z Organizatorem na czacie, po czym może opuścić spotkanie

Odpowiedź na pytania komisji

- uczestnik dołącza do spotkania kodem i losuje zestaw dwóch pytań dostępnych w puli
- w zestawie znajdują się pytania z zakresu filmu i komunikacji społecznej, jedno z nich zawiera tekst kultury (np. tekst, plakat albo scena filmowa)
- po wylosowaniu pytania Uczestnik przygotowuje się do odpowiedzi (25 min. w tym czasie można robić notatki na kartce, z których będzie można korzystać rozmawiając z komisją)
- na odpowiedź przed Komisją uczestnik ma 15 minut (łącznie na dwa pytania)
- czas na przygotowanie się oraz odpowiedź przed Komisją odmierza Organizator.
- Harmonogram odpowiedzi

Losowanie gości i godzin rozmów

- losowanie odbywa się podczas spotkania online, na które uczestnicy logują się kodem
- szczegółowy harmonogram godzinowy - zostanie przesłany mailowo po losowaniu

Przeprowadzenie wywiadu z gościem oraz jego redakcja

- uczestnik na spotkanie loguje się kodem
- po spełnieniu wymogów formalnych uczestnik od razu przystępuje do przeprowadzenia rozmowy
- Organizator odmierza czas na wywiad: 10 minut
- Organizator nie zapewnia Uczestnikom nagrania do redakcji, należy zrobić to samodzielnie
- po zakończeniu rozmowy Organizator przenosi Uczestnika do pokoju redakcji, gdzie w pierwszej kolejności należy udostępnić ekran i dopiero na znak Organizatora można zalogować się na platformę CKC UW i rozpocząć pisanie
- Uczestnik może korzystać z przeglądarki internetowej (tylko informacje dot. Gościa), nie może korzystać z mediów społecznościowych ani komunikatorów. Jeżeli skończy pisać wcześniej, komunikuje się z Organizatorem na czacie i może opuścić spotkanie.

Szczegółowe dane spotkań zostaną przesłane na adresy mailowe uczestników.

Sprzęt potrzebny uczestnikowi do III etapu:

– komputer, kamera, głośniki lub słuchawki, dyktafon;
– stabilny Internet, zainstalowane: Zoom oraz Google Chrome lub Firefox;
– telefon.

Dyskwalifikacja

Uczestnik może zostać zdyskwalifikowany na skutek stwierdzenia niesamodzielności odpowiedzi lub niespełnienia warunków formalnych określonych w Regulaminie.

Wyniki

Przypominamy, że pierwsze wyniki zostaną podane około 18.04.

Problemy techniczne

Istotne problemy związane z działaniem komputera, Internetu lub platformy należy zgłaszać telefonicznie, od razu po zauważeniu problemu – 22 182 47 68.


08.03.2024

Drodzy Olimpijczycy!

Chcielibyśmy ogłosić, iż Gośćmi Specjalnymi III etapu 8. Edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej będą:

A. Smoczyńska_fot. Teodor Klepczyński, PNF Orły

fot. Teodor Klepczyński, PNF Orły


Agnieszka Smoczyńska
– reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Laureatka licznych nagród filmowych. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”, które przyniosły jej nagrodę za najlepszy debiut na FPFF w Gdyni oraz nagrodę Orła w kategorii odkrycie roku, a także kilkadziesiąt nagród na światowych festiwalach m.in. w Sundance, gdzie film ten otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Jej drugi film fabularny pt. „Fuga”, a także anglojęzyczny – „Silent Twins”, prezentowane były na MFF w Cannes.


Pawel_Lozinski_photo_Piotr Jaxa

fot. Piort Jaxa


Paweł Łoziński
– reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych. Syn znanego reżysera – dokumentalisty – Marcela Łozińskiego. Był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Trzy kolory: biały”. Jego debiutancki, pełnometrażowy film dokumentalny „Miejsce urodzenia” otrzymał nagrodę Grand Prix w San Francisco i Marsylii. Autor znakomitych dokumentów takich jak: „Chemia”, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” oraz docenionego w Polsce i za granicą – „Filmu balkonowego”.


K. Aksinowicz_fot. Justyna Zduńczyk

fot. Justyna Zduńczyk


Konrad Aksinowicz
– reżyser, scenarzysta, twórca reklam i teledysków dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych. W liceum realizował filmy krótkometrażowe m.in.: „Alabama”, za którą otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Ukończył School of Visual Arts w Sydney i kurs Ekran+ w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wyreżyserował trzy pełnometrażowe fabuły: „Zamiana”, „W spirali” i „Powrót do tamtych dni”. Za scenariusz tego ostatniego otrzymał III nagrodę w konkursie SCRIPT PRO.


M. Walkiewicz_fot. Oskar Szdzuij

fot. Oskar Szdzuij


Zapraszamy także na Warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Michała Walkiewicza, które pomogą Wam przygotować się do konkurencji – Wywiad z Gościem Specjalnym Olimpiady.

Michał Walkiewicz - krytyk filmowy, dziennikarz, w latach 2013-2024 redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM w Poznaniu. Laureat dwóch nagród PISF (2015, 2017) oraz zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, „Dwutygodnika” i „MINT Magazine”. Współautor książek o kinie, grach wideo i kulturze cyfrowej, autor audycji radiowych, podcastów, programów wideo i cyklów felietonowych (m.in. „Walkie-Talkie” na antenie Newonce.radio i „Krwawej gadki” w Filmwebie). W latach 2019-2023 wykładał w warszawskim Liceum Kreacji Gier Wideo. W Kanale Zero wraz z Maciejem Dąbrowskim i Marcinem Sońtą współtworzy program „Zero Kultury”.

Szczegóły znajdziecie Państwo w swoich skrzynkach mailowych. W przypadku braku wiadomości prosimy o kontakt: olimpiada@fina.gov.pl

Zakres tematyczny III etapu znajduje się w INFORMATORZE 8. EDYCJI


Komunikaty

ZOBACZ

Baza wiedzy

ZOBACZ

9. Edycja Olimpiady

Rok szkolny 2024/2025 - informacje

ZOBACZ

Poprzednie edycje

ZOBACZ

Partnerzy

ZOBACZ

O Olimpiadzie

ZOBACZ
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej