Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej - Komunikaty —

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej - Komunikaty

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

28.11.2023

W Poznaniu trwa 41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Ale Kino! jest drugim najstarszym polskim festiwalem filmowym i drugim najstarszym festiwalem filmów dla młodej widowni na świecie.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Partner Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, której Finalistów i Laureatów reprezentują członkowie Jury Młodych:

Filmy Pełnometrażowe: Adrian Rębisz, Hanna Rusin, Jakub Matuła,

Filmy Krótkometrażowe: Zofia Szeliga, Wojciech Wójtowicz, Jakub Flakowski.

Seanse w kinach odbywały się do 3 grudnia głównie w Multikinie 51, Kinie Pałacowym czy Kinie Muza. Bilety na seanse są dostępne w kasach, a także w sprzedaży przez portal www.bilety24.pl.

23.11.2023

Jeszcze raz gratulujemy zakwalifikowanym do II etapu Olimpiady!
Poradnik oraz treść Zadania Projektowego znajduje się w VIII EDYCJA

Wykonanie zadania i dostarczenie go w terminie jest warunkiem niezbędnym do dopuszczenia uczestnika do testu II etapu.
Ponadto zapraszamy na webinary online dotyczące Zadania Projektowego.

Do wyboru 1 z dwóch terminów:
01 grudnia 2023 r., godz. 10:00
04 grudnia 2023 r., godz. 16:00

Wszystkie szczegóły zostaną rozesłane do opiekunów merytorycznych drogą mailową wraz z aktywnymi linkami do spotkań.

14.11.2023

Prezentujemy wyniki z I etapu Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Uczestnicy oznaczeni kolorem zielonym, to osoby które zgodnie z Regulaminem są zakwalifikowane do dalszego udziału w Olimpiadzie.

Ważne!

Przypominamy, że Komisje Szkolne mają obowiązek dostarczenia dokumentacji z przebiegu I etapu. Szczegóły w Regulaminie dostępnym w zakładce VIII edycja.

WYNIKI I ETAP 8 EDYCJA

10.11.2023

Decyzją Prezydium Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej z listy filmografii VIII edycji Olimpiady usunięty zostaje film: „Wielkie żarcie” (reż. Marco Ferreri).

08.11.2023  

Szanowni Państwo,

publikujemy listę szkół, których uczniowie zostali zgłoszeni do udziału w 8. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej:

LISTA SZKÓŁ ZGŁOSZONYCH DO VIII EDYCJI OLIMPIADY

06.11.2023

Szanowni Państwo,

Przekazujemy informacje organizacyjne o I etapie Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej:

W najbliższy czwartek, 9.11 Przewodniczący Komisji Szkolnych na mail podany w formularzu zgłoszeniowym otrzymają dane dostępowe do platformy z testem oraz loginy i hasła dla uczniów.

W przypadku braku wiadomości (także w spamie) prosimy o pilny kontakt mailowy.

I etap odbędzie się we wtorek, 14 listopada o godz. 10:00 jednocześnie we wszystkich prawidłowo zgłoszonych szkołach,

Przewodniczący Komisji Szkolnej odpowiada za zadbanie o przebieg I etapu zgodny z wytycznymi Regulaminu (dostępny w zakładce VIII edycja), m.in.:

 • zapewnienie każdemu z Uczestników na czas trwania testu komputera ze stabilnym, skutecznym dostępem do Internetu, spełniającym wszystkie wymagania określone przez Organizatora.
 • stworzenie równych warunków udziału dla Uczestników ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla osób z niepełnosprawnościami,
 • zapewnienie by Uczestnicy rozwiązywali test samodzielnie,
 • w dniu I etapu przekazanie uczestnikom loginów i haseł do zalogowania się na platformie z testem.

Kody uczestników

 • każdemu uczestnikowi został nadany indywidualny kod, którym będzie logował się do platformy podczas I etapu.
 • kody będą używane w tabeli wyników zamiast imion i nazwisk.
 • kody przypisane są Uczestnikom na cały czas 8. edycji Olimpiady (uczniowie, którzy przejdą do kolejnych etapów będą posługiwać się tymi samymi kodami, co na pierwszym etapie).

Przebieg I etapu

 • Uczestnicy rozwiązują samodzielnie test na platformie internetowej składający się z 2 części:
 • a) 40 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru po 1 pkt (30 minut),
 • b) 20 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru o podwyższonym poziomie trudności po 2 pkt (20 minut).
 • łącznie można zdobyć 80 punktów.
 • test trwa 50 minut. Czas liczony jest od rozpoczęcia rozwiązywania testu, nie od zalogowania.
 • w przypadku, gdy minie wyznaczony czas, a uczestnik nie kliknął przycisku „Zatwierdź wszystkie i zakończ”, test zamknie się automatycznie, a odpowiedzi zostaną w bezpieczny sposób zapisane.
 • wyniki trafiają do Organizatora automatycznie, nie trzeba ich wysyłać ani o nich pisać w protokole z przebiegu I etapu.

Podczas rozwiązywania testu uczeń nie może korzystać z pomocy zewnętrznych, w tym Internetu w sposób sprzeczny z Regulaminem i ideą Olimpiady.

Po zakończeniu I etapu

Przewodniczący Komisji Szkolnej w ciągu 2 dni od daty I etapu przesyła Organizatorowi listem poleconym oraz mailem następujące dokumenty (dostępne w zakładce VIII edycja):

 • Załącznik nr 3b – oświadczenie dyrektora szkoły o posiadaniu pełnej dokumentacji I Etapu Olimpiady,
 • Załącznik nr 3c – protokół z przebiegu I Etapu Olimpiady, podpisany przez wszystkich członków Komisji oraz dyrektora.

W szkole powinny zostać i być przechowywane przez 2 lata następujące dokumenty:

 • kopie zgłoszenia uczestnictwa każdego ucznia (Załącznik nr 2/Załącznik nr 2a),
 • protokół powołania Komisji Szkolnej (Załącznik nr 3a),
 • oświadczenia członków Komisji Szkolnej o zachowaniu tajemnicy konkursowej (Załącznik nr 4),
 • kopia protokołu z przebiegu I Etapu Olimpiady (Załącznik nr 3c),
 • protokoły dyskwalifikacji Uczestników (Załącznik nr 5).

16.10.2023

AKREDYTACJE NA AMERICAN FILM FESTIVAL ORAZ MFF ETIUDA&ANIMA

Laureaci lub finaliści 7. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej otrzymają trzy akredytacje stacjonarne na seanse filmowe w ramach 30. MFF Etiuda&Anima, który odbędzie się w dniach 21.11-26.11.2023 w Krakowie.

Jedną akredytację online przekażą uczestnikom Olimpiady organizatorzy American Film Festival, który odbędzie się w dniach 07.11-12.11.2023.

Prosimy, aby osoby zainteresowane otrzymaniem nagrody, przesyłały swoje zgłoszenie do 22.10 na adres: olimpiada@fina.gov.pl podając nazwę Festiwalu.

Przypominamy, że w przypadku większej liczby chętnych niż dostępnych akredytacji o wyborze decydować będzie miejsce w rankingu oraz udział w poprzednich festiwalach partnerskich.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych festiwali: https://etiudaandanima.pl/ oraz https://www.americanfilmfestival.pl/, na których znajdziecie informacje o tegorocznym programie.

13.10.2023

Wiktoria Gornowicz
Wiktoria Gornowicz

Hubert Chościński
Hubert Chościński

Hanna Rusin
Hanna Rusin

OLIMPIJSKIE JURY MŁODYCH NA 14. FESTIWALU KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

Podczas 14. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zwycięzcę w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSU AUTHORS SPOTLIGHT wybierać będzie Jury Młodych składające się z laureatów i finalistów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny:

-Hannę Rusin,

-Wiktorię Gornowicz,

-Huberta Chościńskiego.

W międzynarodowym konkursie Authors Spotlight znalazły się najlepsze ze zgłoszonych filmów z całego świata, w tym z Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Izraela, Japonii, Litwy, Malezji, Meksyku, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii.

Do finałowej preselekcji przeszło aż 225 produkcji, a na festiwalu zostanie zaprezentowanych 26 krótkich metraży (14 etiud i 12 animacji).

Zwycięzców konkursu poznamy 15 października, podczas zamknięcia festiwalu.

09.10.2023

I FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kolejny rok ma przyjemność współpracować z Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Już niebawem 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja, którego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest Partnerem.

Tegoroczna edycja to 100 wydarzeń, w tym 85 filmów, 80 gości oraz 20 wydarzeń w formie warsztatów i spotkań z twórcami. Najciekawsze, odważne i wzbudzające dyskusje filmy prosto z Cannes, Wenecji czy Berlinale, w tym ponad 20 premierowych pokazów. Festiwal otworzy przedpremiera polskiego kandydata do OSCARA – „Chłopi” (reż. DK Welchman, Hugh Welchman) oraz spotkanie z twórcami filmu, Kamilą Urzędowską (odtwórczyni roli Jagny) oraz Sean Bobbitt (producent filmu).

Jedyny Festiwal Filmów fabularnych w Łodzi odbędzie się od 12 do 15 października w Łodzi (Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis) oraz online na platformie VOD Think Film (16-19 października).

06.10.2023

Szanowni Państwo,

Już dziś startuje rejestracja na 8. edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej!

Zapraszamy do zapoznawania się z informacjami w zakładce VIII EDYCJA, które ułatwią zgłoszenie się oraz udział w Olimpiadzie:

-Harmonogram

-Informator (wraz z filmografią, bibliografią, zakresem tematycznym, kartami ocen)

-Regulamin (wraz z załącznikami)

Czekamy na Wasze zgłoszenia do 06.11.2023!

05.10.2023

Zapraszamy do zapoznania się z Informatorem dotyczącym 8. Edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest – Psychologia w filmie i mediach.
W Informatorze 8 edycji znajdziecie Państwo m.in.: obowiązującą w tej edycji filmografię i bibliografię oraz zakres tematyczny dotyczące poszczególnych etapów Olimpiady.
Życzymy pasjonujących i owocnych przygotowań!

INFORMATOR 8 EDYCJI

Komunikaty

ZOBACZ

O Olimpiadzie

ZOBACZ

VIII Edycja Olimpiady

Rok szkolny 2023/2024 - informacje

ZOBACZ

Baza wiedzy

ZOBACZ

Poprzednie edycje

ZOBACZ

Partnerzy

ZOBACZ
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej