Kino polskie od nowa —

Kino polskie od nowa

KINO POLSKIE
Od początku 2023 roku w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 prezentujemy cykl „Kino polskie od nowa”, w ramach którego zwracamy uwagę na filmy rodzimej produkcji, dzieła często zapomniane lub z różnych powodów pominięte na kartach historii polskiego kina.

O PROJEKCIE

Od początku 2023 roku w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 prezentujemy cykl Kino polskie od nowa, w ramach którego zwracamy uwagę na filmy rodzimej produkcji, dzieła często zapomniane lub z różnych powodów pominięte na kartach historii polskiego kina. Stałym elementem cyklu są spotkania z filmowymi twórcami. Ich pomysłodawcą i prowadzącym spotkania jest filmoznawca Michał Dondzik.

LISTA PROJEKCJI

19.01 ORZEŁ. OSTATNI PATROL, REŻ. J. BŁAWUT | KINO POLSKIE OD NOWA #1

9.02 ŻYCIE RODZINNE, REŻ. K. ZANUSSI | KINO POLSKIE OD NOWA #2

23.03 WIECZÓR Z MUZYKĄ HENRYKA KUŹNIAKA | KINO POLSKIE OD NOWA #3

20.04 WILCZYCA, REŻ. M. PIESTRAK | KINO POLSKIE OD NOWA #4

25.05 NA WYLOT, REŻ. G. KRÓLIKIEWICZ | KINO POLSKIE OD NOWA #5

22.06 DRESZCZE, REŻ. W. MARCZEWSKI | KINO POLSKIE OD NOWA #6

31.08 TRĘDOWATA, REŻ. J. HOFFMAN | KINO POLSKIE OD NOWA #7

14.09 ĆMA, REŻ. T. ZYGADŁO | KINO POLSKIE OD NOWA #8

5.10 ZAZDROŚĆ I MEDYCYNA, REŻ. J. MAJEWSKI | KINO POLSKIE OD NOWA #9

RELACJA

Od początku 2023 roku w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 prezentujemy cykl Kino polskie od nowa, w ramach którego zwracamy uwagę na filmy rodzimej produkcji, dzieła często zapomniane lub z różnych powodów pominięte na kartach historii polskiego kin.

Stałym elementem cyklu są spotkania z filmowymi twórcami. Ich pomysłodawcą i prowadzącym spotkania jest filmoznawca Michał Dondzik. Odbywają się one co miesiąc, zawsze w czwartki o godzinie 18.

Pierwsze z nich dotyczyło niedawnej premiery filmu Jacka Bławuta Orzeł. Ostatni patrol. 19 stycznia odbyła się dyskusja z reżyserem i montażystami obrazu, Bartłomiejem Piaskiem i Piotrem Wójcikiem, nagrodzonymi podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Sala Ziemia Obiecana, gdzie odbywają się spotkania, ma wyjątkową akustykę, co można było docenić podczas pokazu filmu tak precyzyjnie zmontowanego i skomponowanego dźwiękowo. Widzowie w trakcie rozmowy przyznawali, że dali się wciągnąć bez reszty w jego gęstą atmosferę.

Odsłona druga: Życie rodzinne

9 lutego zaprezentowaliśmy arcydzieło sprzed półwieku, które nadal zadziwia poziomem reżyserii, aktorstwa i doskonałych zdjęć Witolda Sobocińskiego. Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego po latach zwraca uwagę znakomicie poprowadzonym tematem, a także wyrażoną obrazem krytyką otaczającej rzeczywistości. W filmie występuje para wybitnych aktorów teatralnych: Jan Kreczmar, znany miłośnikom filmów z Szyfrów Wojciecha Hasa i rzadko goszcząca na ekranie Halina Mikołajska, która zagrała potem u Zanussiego w Bilansie kwartalnym i Barwach ochronnych. Ale pierwsze skrzypce grają młodzi: debiutująca tą rolą fenomenalna Maja Komorowska i dwaj uznani gwiazdorzy filmowi – Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Skupiony i wyciszony Olbrychski stworzył tu jedną ze swoich wybitnych ról, prezentującą go jako świetnego aktora współczesnego. Jan Nowicki, którego niedawno pożegnaliśmy – pokazał swego bohatera w poruszający sposób. Podczas spotkania gościliśmy wielkie gwiazdy – Maję Komorowską i Daniela Olbrychskiego, którzy wspominali zmarłych kolegów i plan filmowy. Krzysztof Zanussi opowiadał w nagraniu o rozmaitych perypetiach związanych z kręceniem zdjęć. Z widowni padły propozycje, by reżyser nakręcił film, gdzie oboje aktorzy zagraliby nestorów rodu.

23 marca zapraszamy na spotkanie z muzyką filmową Henryka Kuźniaka, jednego z najbardziej zasłużonych kompozytorów polskiego kina. Poza pełnometrażowym filmem Kobieta z prowincji w reżyserii Andrzeja Barańskiego obejrzymy filmy krótkometrażowe tego reżysera: Warzywniak 360 i Wypracowanie.

REJESTRACJA WIDEO

Zapisy wideo z debat w ramach cyklu Kino polskie od nowa znajdują się w serwisie Ninateka.pl.

19.01 SPOTKANIE Z REŻYSEREM JACKIEM BŁAWUTEM ORAZ BARTŁOMIEJEM PIASKIEM I PIOTREM WÓJCIKIEM WOKÓŁ FILMU ORZEŁ. OSTATNI PATROL

9.02 SPOTKANIE Z MAJĄ KOMOROWSKĄ I DANIELEM OLBRYCHSKIM WOKÓŁ FILMU ŻYCIE RODZINNE KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO

23.03 SPOTKANIE Z KOMPOZYTOREM HENRYKIEM KUŹNIAKIEM I REŻYSEREM ANDRZEJEM BARAŃSKIM WOKÓŁ FILMU KOBIETA Z PROWINCJI

20.04 SPOTKANIE Z REŻYSEREM MARKIEM PIESTRAKIEM I AKTORKĄ IWONĄ BIELSKĄ WOKÓŁ FILMU WILCZYCA

25.05 SPOTKANIE Z Z FRANCISZKIEM TRZECIAKIEM, BOGDANEM DZIWORSKIM ORAZ JACKIEM RAGINIS-KRÓLIKIEWICZEM WOKÓŁ FILMU NA WYLOT GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej