„Zeszłego roku w Marienbadzie”, reż. Alain Resnais

„Zeszłego roku w Marienbadzie”, reż. Alain Resnais

„Zeszłego roku w Marienbadzie”, reż. Alain Resnais, 94 min, 1968, Francja, Włochy


W posępnym barokowym hotelu mężczyzna X spotyka piękną kobietę, A. Zatrzymała się tutaj z M, który uchodzi za jej męża. X przypomina A o ich spotkaniu we Frederiksbadzie, a może Marienbadzie, kiedy coś ich połączyło. Początkowo A nie przypomina sobie X, ale wkrótce mężczyzna sprawia, że razem opuszczają hotel.


Autorem scenariusza był Alain Robbe-Grillet, przedstawiciel nurtu literackiego określanego mianem „nowa powieść”. Wieloznaczność treści przedstawionych przez Grilleta stała się dla reżysera jednym z głównych komponentów nastroju. Pozornie realistyczne obrazy sprawiają tu wrażenie wytworów wyobraźni, co zostało osiągnięte poprzez specjalne oświetlenie, muzykę, zwolnione tempo gry aktorów i montaż. Ukazane w filmie wydarzenia wymykają się próbie jednoznacznej interpretacji, a pozorna logika akcji jest stale zakłócana m.in. przez kwestie wypowiadane często w sprzeczności z obrazem lub włączenie obrazów ilustrujących nie wiadomo czyje myśli.


„Nie chodziło nam o opowiedzenie historyjki. Nasze rozmowy o filmie dotyczyły nie tematów, lecz form filmowych. Interesowało nas nie to, co opowiemy, ale jak opowiemy” – komentowali twórcy. Piękny, ale niełatwy w odbiorze obraz Resnaisa pozostawia otwartą drogę do interpretacji – w myśl założeń „nowej powieści”, że odnajdywanie znaczeń należy do odbiorcy, a nie autora.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej