„Czuły pocałunek”, reż. Ken Loach — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Czuły pocałunek”, reż. Ken Loach

„Czuły pocałunek”, reż. Ken Loach, 104 min, 2004, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Włochy, Hiszpania


„Melodramat” w wykonaniu Kena Loacha. Akcja filmu dzieje się w Glasgow. Casim, pochodzący z rodziny pakistańskich, muzułmańskich emigrantów pracuje jako DJ i planuje otworzyć w przyszłości własny klub. Pewnego dnia mężczyzna spotyka Roisin, irlandzką emigrantkę, która jest nauczycielką muzyki. Pomimo różnic kulturowych bohaterowie znakomicie się rozumieją i zaczynają snuć wspólne plany. Problem polega na tym, że rodzina Casima zaplanowała już jego małżeństwo z kuzynką z Indii.


Opowiadający romantyczną historię, „Czuły pocałunek” jest jednym z lżejszych filmów Loacha. Podobnie jak w pozostałych dziełach reżysera kontekst społeczno-kulturowy pozostaje tu jednak niezwykle istotny. Loach przedstawia konfrontację różnych kultur, przy czym unika prostych dychotomii i zwraca uwagę na różnorodność postaw i punktów widzenia. Jak pisał David Forrest, „Czuły pocałunek” jest świadectwem „Loachowskiego recyklingu popularnych form (w tym wypadku romantycznych narracji typu «Romeo i Julia»), które uzyskują nowe życie dzięki umieszczeniu ich w estetyce społecznego realizmu” (D. Forrest, „Social Realism. Art, Nationhood and Politics”).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej