„Słodka szesnastka”, reż. Ken Loach — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Słodka szesnastka”, reż. Ken Loach

„Słodka szesnastka”, reż. Ken Loach, 105 min, 2002, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania


Film Loacha z gatunku coming-of-age. Głównym bohaterem jest nastoletni Liam, dojrzewający w środowisku szkockich chuliganów. Kiedy matka chłopca, odsiadująca w więzieniu wyrok za czyny popełnione przez swojego chłopaka, ma wyjść na wolność, Liam postanawia coś zmienić w swoim życiu. Chłopiec jest zdeterminowany, aby zapewnić byt sobie i swojej matce.


Film, nagrodzony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz, spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyków. Jak pisał Michał Oleszczyk, który nazwał obraz Loacha arcydziełem, „Słodka szesnastka” „olśniewa ładunkiem wolnego od sentymentalizmu uczucia, z jakim reżyser portretuje miłość nastoletniego bohatera do matki […]. Mimo że Loach zawarł w swym filmie ów wyrazisty klasowy przekaz, raz jeszcze – w duchu «Kesa», choć na innej płaszczyźnie – większy nacisk kładzie na indywidualne ludzkie wybory niż na samą (prawda, że niesprawiedliwą w swym kształcie) strukturę” (M. Oleszczyk, „Ken Loach: wiedz, co popierasz”, [w:] „Autorzy kina europejskiego”, pod red. A. Helman i A. Pitrusa, 2009).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej