IV blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

IV blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

kadr z filmu „Pieśń humbaków”, reż. Klaudia Folga


„Łodzią po Wiśle”, czyli warszawski Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi odbędzie się już po raz 17! Zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon w dniach 22 i 23 marca. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest oficjalnym partnerem przeglądu.


Program


„Pieśń humbaków”, reż. Klaudia Folga, 26 min, 2023, Polska

Codzienność aptekarza Marka to film klasy B. Gdy w aptece pojawia się piękna dziewczyna z opryszczką, bohater ucieka w świat fantazji. Zaczyna reżyserować swoje życie jako wielkie artystyczne kino, w którym on sam jawi się jako omnipotentny twórca.


„W lesie są ludzie”, reż. Szymon Ruczyński, 10 min, 2023, Polska

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.

Opis festiwalowy


„Krokodyl”, reż. Dawid Bodzak, 19 min, 2023, Polska

Film neo-giallo o potrzebie spełnienia ukrytych pragnień, która rozsadza świat bohaterów od środka.


„Ostatni człowiek na Ziemi”, reż. Joanna Żybul, 4 min, 2023, Polska

Główny bohater zostaje sam na świecie. Przechadzając się po pustym mieście, rozważa nad tym co go czeka. Opis festiwalowy


„Garstka ziemi”, reż. Izabela Zubrycka, 13 min, 2023, Polska

Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na terenach Podlasia. Jej syn Andrzej jest grabarzem. Razem przeprowadzili tysiące osób na drugą stronę. On kopał, ona śpiewała.

Opis festiwalowy


„Pomiędzy”, reż. Julia Benedyktowicz, 6 min, 2022, Polska

Bohaterka rozpoczyna podróż w głąb siebie: wkracza i eksploruje przestrzenie swojego wewnętrznego świata - labiryntu, w którym czas płynie inaczej. Opowieść o poszukiwaniach: gubieniu i odnajdywaniu - nielinearnych spotkaniach z samą sobą.

Opis festiwalowy


„Być kimś”, reż. Michał Toczek, 27 min, 2023, Polska

Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta. Jej obsesja zmusza Wiktora do konfrontacji z legendą Lecha Wałęsy.

Opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej