„Czarny Orfeusz” | „Orfeusz i Eurydyka” | Kino Iluzjon

„Czarny Orfeusz” | „Orfeusz i Eurydyka”

„Czarny Orfeusz”, reż. Marcel Camus, 105 min, 1969, Francja, Włochy


Eurydyka przybywa z prowincji do Rio de Janeiro, gdzie właśnie trwa karnawał. By dostać się do swojej kuzynki, Serafiny, musi przejechać przez całe miasto tramwajem, w którym konduktorem jest Orfeusz, jak się później okazuje – sąsiad Serafiny. Tak fatum łączy dwoje młodych ludzi, każąc im przeżyć raz jeszcze zapisaną dawno temu w mitach greckich tragiczną historię miłości, tym razem w pulsującej rytmem samby i namiętnych uczuć Brazylii.


Naturalność niezawodowych wykonawców i obraz karnawałowej feerii nadały filmowi niepowtarzalną intensywność, temperaturę i rytm. Obraz do dzisiaj urzeka swoim nastrojem i pięknem opowiedzianej historii.


Film został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego.


„Orfeusz i Eurydyka”, reż. Edward Sturlis, 12 min, 1961, Polska

Opowieść o miłości silniejszej niż śmierć. Aby odzyskać zmarłą ukochaną, Orfeusz zstępuje do Hadesu.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej